Filtr komorowy-BIOklar 60

F125

Nowy

Filtr biologiczny-komorowy

Więcej szczegółów

dostepna ilość 2

7 178,00 zł brutto

5 835,77 zł netto

Dodaj do listy życzeń

Więcej informacji

Filtr komorowy BIOklar-60

Profesjonalny, wielokomorowy filtr do stawów o pojemności do 60 000 litrów. Wykonany jest  z laminatu poliestrowo-szklanego, co gwarantuje bardzo wytrzymałą konstrukcję i długoletnią  pracę.

Filtr zapewnia odpowiednią powierzchnię biologicznie czynną co jest kluczowe w utrzymaniu czystej, klarownej wody, oraz utrzymania odpowiedniej równowagi biologicznej w stawie nawet przy dużej obsadzie ryb. Aby czyszczenie takiego filtra było łatwiejsze i aby większa była  kontrola nad przepływem wody przez materiał filtracyjny , filtr dzieli się na 3 połączone szeregowo komory.


Dane techniczne:  - wejście: ø 25/32/40mm, wyjście: ø 110 mm - zalecana wydajność pompy ok. 15 000 L/h - wymiary: 185x95x90(H) cm - pojemność filtra 800 L

Materiały filtracyjne:
I Komora – szczotki filtracyjne
II Komora – włóknina filtracyjna lub mata japońska*
III Komora – substrat filtracyjny – porowata wypalana glinka w siatkach - Aquarock


I  komora - szczotki filtracyjne

Pompa z sadzawki tłoczy wodę do pierwszego modułu, gdzie zostaje skierowana do dolnej części modułu. Tutaj strumień wody wyhamowuje i wytrącają się najgrubsze zanieczyszczenia . Dolna cześć każdej komory spełnia rolę osadnika, z którego osad można łatwo usunąć otwierając zawór umiejscowiony w najniższej części modułu. Następnie woda spokojnie przechodzi do górnej części zbiornika, gdzie są specjalne szczotki filtracyjne, wyglądem przypominające te do mycia butelek. Działają one głównie w sposób mechaniczny wyłapując grubsze zawiesiny.

II  komora - włóknina filtracyjna lub mata japońska (*Mata japońska za dopłatą do BIOklar 60-726zł)

Następnie, poprzez przelew woda dostaje się do drugiego i dalej trzeciego modułu, zawsze trafiając najpierw do odstojnika w dolnej części, a następnie przechodząc przez materiał filtracyjny spoczywający na specjalnym ruszcie. Drugi moduł wypełniony jest albo dosyć grubą włókniną filtracyjną albo tzw. japońską matą (rodzaj grubej gąbki) - wyłapuje ona mechanicznie drobniejsze cząsteczki zawiesiny, ale też w dużym stopniu dzięki dużej powierzchni czynnej, następuje biologiczny rozkład zanieczyszczeń.

III komora - substrat  Aquarock

Trzeci moduł spełnia głównie rolę filtracji biologicznej. Wypełniony jest specjalną wypalaną i bardzo porowatą glinką Aquarock stanowiącą idealne siedlisko dla bakterii nitryfikacyjnych.

Czyszczenie filtra jest maksymalnie uproszczone. Zgrubne czyszczenie wykonuje się  częściej (co tydzień) i polega na usunięciu zanieczyszczeń z odstojników. Należy na chwilę otworzyć po kolei każdy z 3 zaworów pod każdym z 3 modułów, tam bowiem sendymentują najgrubsze zanieczyszczenia. Dokładniejsze czyszczenie wykonuje się otwierając na dłużej zawór w każdym z odstojników i w czasie kiedy woda uchodzi z modułu wzruszamy  szczotki oraz matę filtracyjna powodując zejście wraz z uchodząca wodą uwolnionych zawiesin. Należy poczekać aż cala woda ujdzie z poszczególnych komór.

Umożliwia to bezpowrotne usuniecie materii organicznej z ekosystemu jakim jest staw, nie wchodzi ona powtórnie w obieg materii. Wodę z odstojników kierujemy do kanalizacji lub np. do podlewania trawnika.

Z ostatniego modułu woda wraca do stawu pozbawiona wszelkich zawiesin i oczyszczona biologicznie ze szkodliwych produktów rozkładu i przemiany materii ryb.

Jeśli w stawie następują zakwity glonów, należy stosować lampy UV.

Dostępne dwa kolory (Wybór koloru uzależniony od aktualnych stanów magazynowych)


Filtry BIOklar dostępne są także w wersji grawitacyjnej, w której woda ze stawu napływa do filtra pod wpływem siły grawitacji i po przefiltrowaniu przez wszystkie materiały jest  wypompowywana z ostatniej komory.
Poniżej animacja przedstawiająca przekrój filtra i zasadę działania:




Dostępne są następujące modele filtrów oznaczone od 8 do 200
8,15,30,60,120,140,200 oraz prefiltr grawitacyjny Vortex



Każdy filtr biologiczny by pracował efektywnie musi mieć wstępnie oczyszczoną wodę, wprawdzie szczotki służą jako komora odseparowująca największe zanieczyszczenia ale zanieczyszczenia wychwycone przez szczotki i tak w dalszym ciągu pozostają w całym obiegu, dopóki nie oczyścimy każdego odstojnika i nie wyczyścimy szczotek. Bardzo skutecznym rozwiązaniem tego problemu są prefiltry.
By odciążyć filtr biologiczny i zarazem przyspieszyć cykl azotowy, można zastosować filtry sitowe łukowe, bębnowe lub tkaninowe które służą do natychmiastowego pozbycia się zanieczyszczeń stałych i natychmiastowego wyeliminowania ich z obiegu. Są dwa rodzaje filtrów sitowych (Filtry sitowe-bębnowe w pełni zautomatyzowane lub filtry sitowe po których woda spływa grawitacyjnie, lub też tkaninowe) Stosowane sita mają wielkość od 300μ-mikronów do 50μ-mikronów. Przy czym sita poniżej 150μ-mikronów są dostępne tylko w systemach zautomatyzowanych - bez obsługowych filtrach bębnowych bądź też tkaninowych.

© UWAGA OPIS AUTORSKI KOIMARK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie opisów produktów zamieszczonych w sklepie KOIMARK.PL bez naszej zgody jest zabronione!
Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Opinie

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Filtr komorowy-BIOklar 60

Filtr komorowy-BIOklar 60

Filtr biologiczny-komorowy